2023-04-18 11:10:00
Sprawdzone sposoby na mrówki w ogrodzie – wypróbuj je i pożegnaj uporczywe owady!

                 Mrówki to jedne ze stałych mieszkańców każdego ogrodu. Ich widok nie jest zaskakujący i nie powinien martwić, dopóki… nie jest ich zbyt dużo. Problem pojawia się, gdy te z pozoru nieszkodliwe owady zaczynają zakładać gniazda na rabatach i w ogródku warzywnym. W takiej sytuacji ich obecność może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego warto dowiedzieć się, jak pozbyć się mrówek z ogrodu.

                     Mrówki to niewielkie, ale bardzo pracowite owady. Żyją w złożonej społeczności, a każda z nich ma ściśle określoną rolę. Dzięki temu, że są zorganizowane, bardzo łatwo się rozprzestrzeniają i są w stanie przeżyć praktycznie na każdej szerokości geograficznej. Przez to mają również duży wpływ na środowisko.

Mrówki w ogrodzie – jakie funkcje pełnią?
               Przed wykorzystaniem sposobów na mrówki w ogrodzie warto poznać funkcje, jakie pełnią te owady. Wbrew pozorom, ich obecność nie jest wyłącznie szkodliwa. Mrówki:
●    spulchniają glebę dzięki swoim licznym podziemnym korytarzom. W rezultacie do głębszych warstw podłoża dociera więcej wody, powietrza i składników mineralnych;
●    przyczyniają się do rozprzestrzeniania się roślin w ogrodzie, przez to, że przenoszą ich nasiona. To właśnie dzięki mrówkom wiele kwiatów z rabat można znaleźć w następnych latach w innych częściach ogrodu;
●    czyszczą ściółkę z różnych odpadów, np. z martwych owadów, drobnej padliny, resztek organicznych i larw pasożytów;
●    wskazują miejsca, w których może zacząć rozwijać się mszyca. Mrówki uwielbiają te małe owady za to, że wytwarzają słodką spadź. Dlatego pomagają im się rozprzestrzeniać po ogrodzie. Zatem, jeśli na jakichś roślinach nagle pojawi się wiele mrówek, oznacza to, że zaraz wystąpi na nich mszyca. To sygnał, żeby zastosować oprysk, zanim szkodniki zniszczą Twoje okazy.

Mrówki stanowią także pokarm dla wielu zwierząt, dlatego nie należy ich całkowicie usuwać z ogrodu.

Jakie są skutki obecności zbyt dużej ilości mrówek?
Działania przeciwko mrówkom należy podjąć, dopiero gdy owadów jest zbyt dużo i pojawiają się negatywne skutki ich działalności.
Mogą to być np.:
●    zbyt sucha ziemia – ten problem występuje, gdy korytarzy jest zbyt dużo, przez co gleba zbyt szybko traci wilgoć;
●    zniszczone korzenie, bulwy, kłącza roślin, pąki i kwiaty oraz owoce – takie rośliny usychają i nie dają żadnych plonów;
●    degradacja trawnika – pojawienie się mrowiska na trawniku sprawia, że staje się on suchy i rzadki. Ponadto może tracić swój kolor;
●    uszkodzenia drewnianej architektury, jak i utwardzonych nawierzchni – po założeniu gniazda pod altaną lub kostką konstrukcja może stopniowo osiadać i niszczeć;
●    bolesne ugryzienia – ukąszenia mrówek nie powodują zazwyczaj poważnych problemów zdrowotnych, ale są bardzo nieprzyjemne.

                 Warto także pamiętać, że mrówki sprzyjają rozwojowi mszyc, np. poprzez  zabijanie biedronek. Dlatego nie należy ignorować obecności tych owadów w ogrodzie. Gdy jest ich zbyt dużo, trzeba zacząć je zwalczać.

Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie domowymi sposobami?
             Gdy zauważysz zbyt dużo małych, czarnych owadów, wypróbuj domowe sposoby na mrówki w ogrodzie. W wielu przypadkach doskonale się sprawdzają, a ponadto nie wpływają negatywnie na stan gleby czy zdrowie innych zwierząt. Oto co warto wypróbować.

Ocet na mrówki
                 Mrówki nie lubią zapachu octu. Działa na nie drażniąco, dlatego starają się unikać miejsc, w których pojawia się ten aromat. Warto to wykorzystać i pryskać nierozcieńczonym octem te obszary, po których owady spacerują.

                 Jeśli masz mrówki pod kostką, pryskając ją tym środkiem, możesz przy okazji pozbyć się chwastów! Najlepiej zrobić to w ciepły, słoneczny dzień. Połączenie wysokiej temperatury i octu skutecznie wysuszy wszystkie niechciane rośliny, a przy okazji odstraszy mrówki z Twojego chodnika czy podjazdu.

Cynamon do odstraszania mrówek
                Kolejnym zapachem, którego nie lubią mrówki, jest cynamon. Dlatego warto rozsypywać tę przyprawę w miejscu, gdzie owady spacerują lub zakładają gniazdo. Trzeba tylko pamiętać o tym, że proszek dość szybko wietrzeje. Trzeba więc regularnie powtarzać zabieg.

Przy okazji cynamon może pomóc pozbyć się muszek i komarów. One również nie lubią jego zapachu. Dzięki temu nie tylko odstraszysz uciążliwe mrówki, ale także inne skrzydlate owady.

Proszek do pieczenia lub mąka kukurydziana na mrówki
               Dobrym sposobem na to, żeby pozbyć się mrówek, jest „poczęstowanie” ich mąką kukurydzianą lub proszkiem do pieczenia. Obie te substancje są chętnie zjadane przez owady. Jednak po chwili pokarm zaczyna pęcznieć w ich przewodach pokarmowych i powoduje ich śmierć.

                    Rozsypywanie proszku do pieczenia czy mąki kukurydzianej jest bezpieczną metodą radzenia sobie z mrówkami. Te produkty nie wpływają negatywnie na inne zwierzęta w ogrodzie ani na glebę. Warto jednak pamiętać, że trzeba systematycznie je uzupełniać. Dopóki królowa mrówek nie zje tego pokarmu, wciąż będzie składać jajeczka i populacja owadów nadal będzie się odradzać.

Wrzątek na mrówki
                   Jeśli chcesz się pozbyć mrówek w szybki sposób, zagotuj wodę w czajniku i polej nią dziurki, z których wychodzą owady. Dzięki temu usuniesz je na jakiś czas.

                      Warto jednak pamiętać, że gorąca woda nie dociera zbyt głęboko. W rezultacie królowa nadal może żyć i składać kolejne jaja. Po kilku czy nawet kilkunastu dniach kolonia się odbuduje i znów będziesz mieć problem z mrówkami.

Dlatego dobrym pomysłem jest rozkopanie miejsca, w którym znajduje się mrowisko. Gdy zdejmiesz łopatą aluminiową wzmacnianą wierzchnią warstwę gleby, powinny pojawić się jajeczka wraz z królową. Wówczas zalej całość wrzątkiem, a skutecznie pozbędziesz się problemu.
 
Sól na mrówki
                      Sól działa na mrówki odstraszająco. Owady nie lubią jej zapachu, smaku ani tekstury, dlatego unikają miejsc, gdzie jest wysypana. Warto umieszczać słone kryształki w miejscach, gdzie występują te insekty.
Warto jednak pamiętać, aby nie sypać soli na chodniki czy podjazdy z kostki. Ta substancja może powodować stopniowe niszczenie betonu, przez co nie tylko przestanie wyglądać dobrze, ale także zacznie się kruszyć. Ponadto nadmierne używanie soli negatywnie wpływa na stan gleby.
                                              
Pułapki na mrówki
                Jeśli nie chcesz niczego rozsypywać w ogrodzie, możesz stworzyć pułapkę na mrówki. W tym celu wystarczy na płaski talerzyk nałożyć dużą ilość miodu. Ta słodka substancja szybko przyciągnie i uwięzi owady. Dzięki temu nie będą mogły one wrócić do gniazda.
                 Warto jednak pamiętać, że miód wabi także zapylacze, np. pszczoły, szerszenie i osy. Dlatego tego typu pułapki najlepiej umieszczać z dala od miejsc, w których przebywają ludzie.

Co na mrówki w ogrodzie – trutki czy opryski?
                   Naturalne środki na mrówki nie działają? Zawsze możesz sięgnąć po chemiczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Znajdziesz tam różnego rodzaju trutki w formie proszku lub granulek, które należy wsypać w miejsca występowania owadów. Mrówki zjadają je i przenoszą do gniazda, gdzie częstują nimi królową. W ten sposób można pozbyć się całej kolonii. Pamiętaj jednak, że taką trutkę mogą zjeść także inne zwierzęta, a to może im poważnie zaszkodzić.

                                                                             OPRYSIWACZE - AQUA SPRAY


W ofercie sklepów dostępne są także opryski i lepy na mrówki. Warto je zastosować, jeśli masz problem z owadami na roślinach np. drzewach owocowych czy krzewach róży.

Jak się pozbyć mrówek z ogrodu w naturalny sposób?
                     Nie chcesz nic rozsypywać ani stosować trujących substancji chemicznych? Możesz działać mniej radykalnie i zrobić żywopułapkę na mrówki.
Potrzebujesz do tego wiadra wypełnionego piaskiem lub wełną drzewną. Ustaw je w miejscu, gdzie znajduje się gniazdo i zostaw na kilka dni. Po pewnym czasie mrówki powinny same przenieść się do pojemnika.
                       Gdy uznasz, że jest ich tam wystarczająco dużo, weź wiadro, wynieś do lasu i tam wysyp zawartość. Dzięki temu nie zniszczysz gniazda, a jednocześnie pozbędziesz się problemu. Ta metoda idealnie się sprawdza, jeśli mrówki zagościły np. w podniesionej grządce.
 

                                                                                  WIADRA

Pamiętaj! Obecność kilku mrówek to nie powód do ich tępienia. Reaguj dopiero w momencie, gdy na Twojej rabacie lub w ogródku warzywnym pojawi się zbyt dużo tych owadów.

Powrót
 


Skontaktuj się z nami

pracujemy:
pn.-pt.
08:00-16:00


adres:
BRADAS Group  Sp. z o.o.
ul. Marii Konopnickiej 5

46-300 Olesno


email:
bradas@bradas.pl


telefon: 
tel. +(48)34/359-74-66
fax. +(48)34/350-54-75

Trwa generowanie cennika, proszę czekać