2023-04-18 11:05:00
Jak się pozbyć kuny ze strychu, z domu, samochodu i ogrodu?

                  Oczka jak koraliki, okrągłe uszka, brązowe, błyszczące futerko i długi, puszysty ogon – to znaki rozpoznawcze kuny. Jest uroczym, małym zwierzęciem, które uwielbia zakładać gniazda w ciepłych, suchych miejscach. Najczęściej można spotkać je na strychach czy pod maskami samochodów. Niestety, potrafi wyrządzić wiele szkód w domu i w ogrodzie. Dlatego warto dowiedzieć się, jak się pozbyć kuny.

                   W pobliżu domostw najczęściej można spotkać kunę domową. To mały ssak o długości 50 cm (nie licząc ogona). Ma brązowo-szare futerko z białym paskiem pośrodku klatki, który wygląda niczym krawat. Zwierzę porusza się bezszelestnie, dzięki miękkim poduszeczkom na łapkach. Dzięki temu może niepostrzeżenie zakraść się do domu. Ponadto potrafi skakać nawet na odległość 3 m i wspinać się po ścianach! Dlatego bez problemu wchodzi na strych i zakłada tam gniazdo, przy okazji powodując wiele zniszczeń.

Kuna w ogrodzie i w domu – jakie zniszczenia powoduje?
Choć kuna niepostrzeżenie zakrada się do domu, podczas zakładania gniazda robi wiele hałasu. Odgłosy jej działalności można usłyszeć głównie nocą, ponieważ ssak żeruje tylko po ciemku. Są to dźwięki podobne do kociego krzyku oraz syczenie. Skutki obecności kuny w domu lub w ogrodzie można także łatwo zauważyć w ciągu dnia.
Najczęściej są to:
●    poprzegryzane kable;
●    dziury w elewacji i ociepleniu poddasza, które powodują mostki termiczne;
●    odchody zwierzęcia, które bardzo nieprzyjemnie pachną;
●    resztki pokarmu, np. małe gryzonie, ptaki, jaja, ślimaki itp., które zaczynają się rozkładać i wydzielać brzydki aromat.
Kuna chętnie zagląda także do koszy na śmieci, więc obok śmietników można zauważyć rozsypane rzeczy.

Obecność zwierzęcia w domu nie jest mile widziana. Jednak ssaka nie można zabić, ponieważ jest on pod ochroną. Jedyne rozwiązania to odstraszanie i odławianie kuny.


Jak się pozbyć kuny z domu?
Masz w domu nowego, nieproszonego lokatora, czyli kunę? Jak pozbyć się takiego gościa? Przede wszystkim nie czekaj! Im dłużej będziesz zwlekać, tym więcej szkód wyrządzi zwierzę. Ponadto na strychu zacznie panować bardzo nieprzyjemny zapach, którego trudno się będzie pozbyć. Dlatego zacznij działać od razu.

Oto co należy zrobić.
1.    Znajdź punkt, w którym kuna przedostaje się do domu
Kuna jest niezwykle sprytnym zwierzęciem. Dzięki temu, że ma opływowy kształt, może przecisnąć się nawet przez szczeliny o średnicy 4 cm! Wystarczy zatem uchylone okno na strychu, aby ssak wszedł do domu i się rozgościł.
Znalezienie drogi, którą kuna przedostaje się na strych, jest bardzo ważne. Dzięki temu utrudnisz jej przedostawanie się do środka i zniechęcisz ją do wchodzenia do domu. Trasę zwierzęcia do gniazda możesz rozpoznać po ułożeniu odchodów czy resztek pokarmu.

Nie możesz znaleźć miejsca, którędy kuna wchodzi na strych? Aby określić jej ścieżkę:
●    rozsyp na strychu mąkę,
●    wokół domu ułóż warstwę wilgotnego piasku.
Gdy zwierzę przejdzie do gniazda, pozostawi ślady. Dzięki temu będzie można łatwo ustalić, którędy przedostaje się do domu.

Możesz także zamontować kamery, jednak pamiętaj, że… kuna bardzo szybko się porusza. Czujnik ruchu może nie wykryć jej obecności.

2.    Zabezpiecz wszystkie szczeliny, aby uniemożliwić zwierzęciu wchodzenie do środka
Jeśli wiesz, którędy kuna wchodzi do domu, zabezpiecz wszystkie szczeliny. Szczególną uwagę zwróć na:
●    okolice włazów, koszów rynnowych, lukarn i gąsiorów dachowych – w tych miejscach często pozostają puste przestrzenie. Można je zabezpieczyć warstwą siatki lub docieplić np. pianą poliuretanową;
●    otwory wentylacyjne, szczeliny kalenicowe i okna –  nie można ich zakleić, ponieważ wpłynęłoby to negatywnie na cyrkulację powietrza w domu. Zamiast tego zabezpiecz je metalową siatką o drobnych oczkach.
Oprócz zabezpieczenia wszystkich szczelin pomyśl również o wykonaniu podbitki dachowej. Najlepiej, jeśli będzie zrobiona z drewna lub metalu. Kuna nie przegryzie takich materiałów i zrezygnuje z próby dostania się do środka.

Dobrym rozwiązaniem jest również ocieplenie połaci dachu. Jednak nie używaj do tego wełny mineralnej – kuny uwielbiają robić w niej gniazda, ponieważ jest ciepła i przytulna. Lepiej sprawdzi się styropian XPS. Jednak przy jego nieodpowiednim montażu między płytami mogą pozostać szczeliny. Dlatego rozważ ocieplanie pianką poliuretanową, którą rozpyla się bezpośrednio na dach i krokwie. Materiał po chwili rozpręża się i szczelnie pokrywa całą powierzchnię.

3.    Postaw żywopułapkę
Kun nie można zabijać, ale można je odławiać. W tym może pomóc Ci żywopułapka. Ma ona postać klatki, do której wkłada się ulubiony pokarm ssaka, np. jajka lub surowe mięso. Po wykryciu ruchu blokada się zwalnia i zamyka zwierzę w środku, bez wyrządzania mu krzywdy.
Choć mechanizm działania żywopułapki jest prosty, złapanie kuny nie jest takie łatwe.

●    Po pierwsze, zwierzę jest bardzo płochliwe i boi się nowych rzeczy. Dlatego trzeba poczekać, aż oswoi się z klatką w swoim otoczeniu.
●    Po drugie, kuna jest bardzo wyczulona na ludzki zapach i unika dotykania czegokolwiek, co człowiek miał w ręce. Zatem żywopułapkę należy zakładać w rękawiczkach;
●    Po trzecie, ssak jest bardzo szybki. To sprawia, że zwierzę może uciec, zanim klatka zdąży się zamknąć.

Po złapaniu kuny trzeba ją wywieźć. Najlepiej przenieść ją w miejsce oddalone o ok. 10 km od Twojego domu. Pamiętaj, że ssak potrafi wrócić nawet z odległości 5 km! Dlatego nie wypuszczaj go w pobliskim lesie, jeśli nie chcesz, żeby znów zamieszkał w Twoim domu.
 
O czym pamiętać podczas wywożenia kuny?
Przed wywozem kuny, odpowiednio zabezpiecz samochód. Podczas jazdy zwierzę może zabrudzić tapicerkę odchodami, których zapach będzie bardzo trudno usunąć. Dlatego najlepiej wyłóż bagażnik np. plandeką. Jest ona wykonana z materiału, który nie przepuszcza wody, dzięki czemu wnętrze auta pozostanie czyste. Po wszystkim wystarczy, że złapiesz za krawędzie i wyniesiesz zawartość z pojazdu.
 
Możesz także zadzwonić do firm, które zajmują się wywozem kun. To dobre rozwiązanie, jeśli np. nie masz samochodu. Eksperci mają specjalnie zabezpieczone pojazdy, dzięki czemu zwierzę nie pozostawi w aucie nieprzyjemnie pachnących odchodów.

Jak pozbyć się kuny z ogrodu?
Zastanawiasz się, jak wytępić kuny z ogrodu? To może być nieco trudne, ponieważ nie można zabezpieczyć jego przestrzeni, tak aby była niedostępna dla zwierząt. Nawet trzymetrowe ogrodzenie wokół posesji nie będzie stanowić bariery dla kuny. Co w takim razie należy zrobić? Oto pomysły, które warto wypróbować.

ODSTRASZACZE DO KUN

1.    Odstraszacze
Zazwyczaj solarne odstraszacze w ogrodzie stosuje się na krety, nornice czy żmije. Mogą one jednak pomóc też w walce z kunami. Te urządzenia emitują dźwięki i wibracje o zmiennej częstotliwości, od 400 do 1000 Hz. Dzięki temu, że nie są one takie same, zwierzęta się do nich nie przyzwyczajają. Zaletą odstraszaczy solarnych na krety i gryzonie jest to, że nie działają negatywnie na psy czy koty. Dzięki temu domowi pupile mogą beztrosko spędzać czas w ogrodzie bez doświadczania nieprzyjemnych doznań.

Urządzenia emitują dźwięki i wibracje na odległość ok. 15 m. Nie trzeba ich dużo, aby zabezpieczyć działkę przed kuną.

2.    Zadbaj o naturalnych wrogów kuny
Kuna, jak każde inne zwierzę, ma swoich naturalnych wrogów. Są nimi: wilki, lisy, niedźwiedzie i borsuki. Dawniej wykorzystywano ich odchody do tego, żeby odstraszać szkodniki z ogrodów. Jednak poszukiwania tych „tropów” zwierząt może nie być zbyt rozsądne.
Na szczęście jest jeszcze jeden naturalny wróg kuny – pies. W wielu przypadkach wystarczy, że pupil spędza czas w ogrodzie – sam jego zapach działa odstraszająco.

Mimo to gryzoń próbuje założyć gniazdo w ogrodzie? Wyczesz czworonoga i porozkładaj jego sierść w różnych miejscach, np. w kępach chrustu, między suszącym się drzewem, w różnych norach, a także wokół samochodu. Jeśli nie masz wystarczająco psich włosów, udaj się do groomera. On z pewnością ma w swoim koszu wystarczająco dużo sierści, którą się z Tobą podzieli.



Walkę z kuną warto rozpocząć od razu, kiedy tylko pojawi się w sąsiedztwie! Nie czekaj, aż dotrze do Ciebie. Podejmij wszystkie kroki, a dzięki temu ochronisz swój dom i ogród przed zniszczeniami.

Powrót
 


Skontaktuj się z nami

pracujemy:
pn.-pt.
08:00-16:00


adres:
BRADAS Group  Sp. z o.o.
ul. Marii Konopnickiej 5

46-300 Olesno


email:
bradas@bradas.pl


telefon: 
tel. +(48)34/359-74-66
fax. +(48)34/350-54-75

Trwa generowanie cennika, proszę czekać