2023-04-18 11:00:00
Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

                     Na Twoim trawniku pojawiły się dziury wielkości piłki do tenisa lub pagórki, które wyglądają jak podziemne korytarze? Byliny i warzywa zaczęły usychać, a po wyciągnięciu ich z ziemi okazało się, że nie mają korzeni? A może cebulki kwiatów nagle zniknęły? To oznaki, że w Twoim ogrodzie grasuje urocza, ale bardzo żarłoczna, nornica. Dowiedz się, jak szybko i skutecznie pozbyć się tego niewielkiego gryzonia.

               Nornica to niewielki ssak, który z wyglądu może przypominać mysz. Ma ok. 15 cm długości, z czego 5 cm stanowi ogon. Ciałko ma pokryte brązowo-szarym futerkiem, a jej oczy są czarne.  Co ważne, nornica prowadzi nocny tryb życia, a więc trudną ją przyłapać „na gorącym uczynku”. Niemniej bez problemu można zauważyć skutki jej obecności o poranku.

Nornica w ogrodzie – jakie szkody powoduje?
Nornica porusza się po ogrodzie korytarzami, które kopie w wierzchniej warstwie ziemi lub ściółce. Dlatego jej obecność można łatwo zauważyć np. po wzruszonym trawniku. Podczas rycia w glebie szkodnik często uszkadza korzenie roślin, przez co gorzej się one rozwijają. Jednak to niejedyny problem.

Nornica jest bardzo żarłoczna i chętnie zjada niezdrewniałe części roślin – zarówno nadziemne, jak i podziemne. Są to m.in.:
●    cebulki kwiatów wiosennych,
●    pąki i kora drzew,
●    nasiona,
●    bulwy i kłącza roślin,
●    owoce krzewów.
W rezultacie obecność nornicy może sprawić, że cała rabata lub ogród warzywny przestaną istnieć! Aby tego uniknąć, warto poznać sposoby na nornice.

Czy wiesz, że… Nornica jest często mylona z ryjówką? Wiele osób, na widok tej drugiej, myśli, że w ich ogrodzie grasuje „nornica czarna”. Jednak to błąd, ponieważ nie istnieje taki gatunek, a prawdziwe nornice mają rude futerko! Natomiast ryjówki są bardzo pożyteczne. Pomagają np. zwalczać ślimaki, które licznie odwiedzają ogrody w ostatnich latach.

Zwalczanie nornic – o czym pamiętać?
Przed przystąpieniem do walki z nornicami warto wziąć pod uwagę, że te szkodniki pełnią ważną funkcję w leśnym ekosystemie. Są one pożywieniem dla 1/3 dzikich zwierząt. Zatem ich brak w środowisku może przyczynić się do poważnych problemów!

Domowe sposoby na nornice – jakie są?
Zastanawiasz się, jak pozbyć się nornicy bez wydawania dużej ilości pieniędzy? Na początek zacznij niszczyć jej tunele. Możesz w tym celu zalać je wodą lub zatkać wyjścia materiałami – gryzoń przeniesie się w miejsca, gdzie będzie mieć dostęp do powietrza. Warto również chodzić po korytarzach, aby utwardzić ziemię i utrudnić nornicy kopanie w niej.

Jednak samo ugniatanie gleby nie wystarczy. Warto również odstraszać gryzonia i utrudniać mu dostęp do roślin. Oto kilka naturalnych sposobów.

Cynamon na nornice
Wielu ogrodników poleca sypać cynamon w miejsca występowania nornicy. Według nich zapach przyprawy skutecznie zniechęca gryzonia do grasowania. Ponadto w dużej ilości ma ona działanie drażniące, dzięki czemu może odstraszyć szkodnika.

Rośliny odstraszające nornice
Rośliny zawierają różne substancje, które mają chronić je przed szkodnikami. Niektóre mają np. kolce na łodygach, a inne toksyczne składniki, które odstraszają gryzonie, w tym również nornice.
Wśród nich można wymienić:
●    czosnek, zarówno zwykłe odmiany do jedzenia, jak i te ozdobne. Warto sadzić je np. w otoczeniu wiosennych kwiatów cebulowych, aby zniechęcić szkodnika do ich zjadania;
●    wilczomlecz i rącznik pospolity – są łatwe w uprawie i pięknie prezentują się na rabacie;
●    gorczycę – poleca się ją siać zwłaszcza na zagony jako poplon. Nie tylko zniechęca nornice do grasowania w grządkach, ale także przy okazji spulchnia glebę;
●    miętę – świetnie prezentuje się na rabatach, odstrasza gryzonie i może być dodatkiem do herbat lub deserów;
●    porzeczkę czarną – posadź ją w ogrodzie, a zyskasz nie tylko ochronę przed nornicami, ale także pyszne owoce!

Dzięki dobrze dobranym roślinom możesz osłonić gatunki, które są chętnie spożywane przez nornice.

Osłonki na drzewa i cebulki
Aby zniechęcić nornice do obgryzania drzew czy zjadania cebulek kwiatowych, zastosuj plastikowe osłony.
Wiosenne rośliny możesz sadzić w specjalnych koszyczkach. Mają dziurki, więc korzenie mogą swobodnie się rozwijać. Jednocześnie plastik zabezpiecza cebulkę przed zjedzeniem przez nornicę.
Na drzewka możesz natomiast nakładać specjalne osłonki sadownicze. W ten sposób ochrania się korę przed podgryzaniem nie tylko przez gryzonie, ale także np. przez sarny. Ponadto dzięki plastikowej nakładce koty nie wdrapują się na drzewa i nie uszkadzają pni.


Niekopanie ziemi
Nie wiesz, jak pozbyć się nornicy? Przestań kopać ziemię. Podczas przerzucania gleby spulchniasz ją, dzięki czemu szkodnikowi łatwiej jest w niej się przemieszczać. Z tego powodu lepiej unikać używania łopaty w ogrodzie.

FIBERGLASS


Jeśli musisz wzruszyć ziemię, np. podczas nawożenia, użyj do tego wideł gospodarczych z hartowaną głowicą lub pazurków ogrodniczych.
 
Mała ściółka
Ściółkowanie ziemi jest niezwykle istotne. Dzięki temu zabiegowi gleba nie wysycha zbyt szybko i nie traci cennych składników mineralnych, które są ważne dla rozwoju roślin. Jednak zbyt gruba warstwa ściółki może zachęcić nornice do grasowania. Wierzchnia materia organiczna jest bardzo lekka, przepuszczalna i wilgotna. Kopanie w niej to prawdziwa przyjemność dla niewielkich gryzoni.

Zatem, jeśli chcesz pożegnać szkodnika, usuń część ściółki ze swoich grządek i rabat. Przez to nornica będzie musiała kopać w zbitej glebie, co nie jest dla niej zbyt przyjemne. W rezultacie szybko zrezygnuje i znajdzie nowe miejsce do żerowania.

Pies lub kot w ogrodzie
Prostym sposobem na to, żeby pozbyć się nornicy, jest wpuszczenie do ogrodu psa lub kota. Dla nornicy domowi pupile stanowią naturalne zagrożenie. Gdy szkodnik wyczuje obecność czworonogów, zacznie unikać miejsc, w których przebywają.
Nie masz psa ani kota? Niektórzy decydują się włożyć w korytarze kępki sierści czworonogów. Można je pozyskać np. od groomerów.

Warto jednak pamiętać, że te sposoby zadziałają, jeśli będą stosowane regularnie i wszystkie naraz. Nie wystarczy, że raz posypiesz cynamonem korytarz nornicy i wpuścisz do ogrodu czworonoga.
Przyprawę trzeba dodawać nawet każdego dnia, a zwierzę powinno na stałe zamieszkać w Twoim domu.


Naturalni wrogowie nornic.
Pies i kot nie są jedynymi wrogami nornic. Do tego grona można zaliczyć także różne drapieżne ptaki, np. puszczyki, jastrzębie, srokosze, myszołowy zwyczajne czy sowy uszate. Warto pomyśleć o tym, żeby zaprosić je do swojego ogrodu. Jak to zrobić?
●    Powieś budki lęgowe dla sów i srokoszów – pamiętaj, że muszą mieć one specjalne wymiary. Modele dostępne w popularnych sklepach sprawdzają się, ale głównie dla drobnych wróbli, kawek czy sikorek. Dlatego budki dla sów i srokoszów warto zbudować samodzielnie. Ponadto należy pamiętać, aby powiesić je na odpowiedniej wysokości. Np. sowa nie złoży jaj w domku, który będzie znajdować się niżej niż 8–10 metrów nad ziemią.
●    Zamontuj paliki, na których ptaki będą mogły przesiadywać i obserwować ogród – w tym celu w kilku miejscach, np. w pobliżu krzaków, wbij patyki z krótką poprzeczką u góry. Drapieżne ptaki będą na nich chętnie przesiadywać i polować na małe szkodniki. W ten sposób można szybko pozbyć się gryzoni z ogrodu bez szkody dla środowiska!
Pamiętaj, że ptaki nie lubią przesiadywać na odsłoniętych terenach. Dlatego budki czy paliki zamontuj w nieco osłoniętych miejscach, gdzie zwierzęta będą czuć się bezpiecznie.

Urządzenia do walki z nornicami – czego użyć?
Jeśli domowe sposoby nie wystarczają, aby odstraszyć szkodniki, sięgnij po specjalistyczne urządzenia. Dobrze mogą sprawdzić się np. solarne odstraszacze na krety i gryzonie takie jak nornice, myszy, żmije, a także susły. Mają one postać szpili, którą wbija się w ziemię. U góry znajduje się bateria solarna, dzięki czemu tych urządzeń nie trzeba podłączać do prądu.
Odstraszacze:
●    emitują dźwięk i wibracje co 20 sekund w promieniu 15 m. Co ważne, są one uwalniane ze zmienną częstotliwością, od 400 do 1000 Hz. Dzięki temu szkodniki nie przyzwyczajają się do nich zbyt szybko;
●    nie wpływają negatywnie na domowe zwierzęta. To sprawia, że można ich używać, nawet jeśli masz psa czy kota.
Ponadto odstraszacze mają bardzo neutralny design i nie rzucają się w oczy. Z daleka wyglądają jak zwykłe lampy solarne. Dzięki temu Twoja rabata czy ogród warzywny wciąż prezentują się dobrze.


ODSTRASZACZE

Środki chemiczne na nornice
Domowe sposoby nie działają, mimo ich regularnego stosowania? Odstraszacze solarne również nie zdają egzaminu, ponieważ nornice grasują w zacienionych miejscach w ogrodzie? Wtedy możesz sięgnąć po specjalne preparaty przeciw gryzoniom. Aby nie wpłynęły one negatywnie na zwierzęta, które żywią się nornicami, ani na warzywa, wybierz środki oparte na naturalnych składnikach.

Dobrze mogą sprawdzić się preparaty z:
●    wyciągami z roślin, które odstraszają szkodniki, np. z czosnku, mięty, liści orzecha włoskiego czy bzu – warto je stosować, nawet jeśli w ogrodzie masz posadzone te gatunki roślin;
●    karbidem – w kontakcie z wilgocią ta substancja zaczyna uwalniać acetylen o zapachu bardzo nieprzyjemnym dla nornic. To sprawia, że zaczynają one unikać miejsc, w których został zastosowany preparat.
Choć środki chemiczne są dość skuteczne, pojawia się jeden problem – trzeba je zaaplikować dokładnie w miejscu występowania nornicy. Aby je określić, trzeba dokładnie obserwować ogród nocą. Mogą Ci to ułatwić np. kamery z promiennikiem podczerwieni.

Dopiero gdy znajdziesz dokładne miejsce żerowania szkodnika, wsyp tam środki chemiczne. Jeśli użyjesz preparatów w nieczynnych tunelach, nie przyniosą one żadnego skutku.

Pułapki na nornice
Jeśli zależy Ci, żeby nie zabijać nornicy, możesz rozstawić w ogrodzie specjalne pułapki. Mają one formę tuby, którą wbija się w ziemię. Gdy szkodnik się złapie, uchwyt wyskakuje na powierzchnię. Dzięki temu wiesz, że czas usunąć pułapkę. Następnie możesz przewieźć gryzonia np. w głąb lasu.
Pamiętaj, żeby nie wypuszczać nornicy np. w pobliżu pól i innych miejsc, gdzie ludzie uprawiają warzywa czy owoce. Szkodnik zacznie grasować w innym gospodarstwie i powodować poważne straty. Lepszym miejscem jest środek lasu, gdzie występują naturalni wrogowie tego zwierzęcia.

Walka z nornicami wymaga czasu, energii i cierpliwości. Jednak nie poddawaj się. W końcu od tego zależą Twoje plony!

Powrót
 


Skontaktuj się z nami

pracujemy:
pn.-pt.
08:00-16:00


adres:
BRADAS Group  Sp. z o.o.
ul. Marii Konopnickiej 5

46-300 Olesno


email:
bradas@bradas.pl


telefon: 
tel. +(48)34/359-74-66
fax. +(48)34/350-54-75

Trwa generowanie cennika, proszę czekać