2023-03-27 09:00:00
Czym jest humus do roślin?

            Planujesz założyć swój pierwszy ogród z prawdziwego zdarzenia? Wiele osób będzie Cię przekonywać do tego, żeby zdjąć wierzchnią warstwę ziemi. To sposób, który pozwala pozbyć się uciążliwych chwastów i wyrównać ziemię. Jednak wraz z nimi usuniesz także cenny humus, który jest nazywany także ziemią próchniczą. Ta warstwa ma ok. 25 cm grubości i… kluczowy wpływ na rozwój roślin. Dowiedz się, co to dokładnie jest i dlaczego jest takie istotne.

        Dobrej jakości humus można bardzo łatwo rozpoznać po ciemnobrązowym lub czarnym kolorze. Gdy weźmiesz taką ziemię w garść i ściśniesz, powstanie zwarta grudka, która po dotknięciu palcem łatwo się rozpada. Taka gleba jest idealnie nawodniona i napowietrzona. Ponadto zawiera wiele składników mineralnych potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby chronić humus przed zniszczeniem.

Humus ziemia – co to jest?
Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, co to jest humus. Ziemia próchnicza to nic innego jak wierzchnia warstwa gleby. Powstaje w wyniku rozkładu szczątków roślinnych i zwierzęcych przez bakterie, grzyby, różne owady, a także dżdżownice czy nicienie. Skład humusu zależy od tego, co zostało rozłożone.


Warstwa wierzchnia ziemi może być bogata w wiele cennych składników, np. kwasy humusowe, związki mineralne, a także azot, siarkę, fosfor, dwutlenek węgla czy wodę.

Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli:
                  ●    ziemia jest cały czas „goła”, czyli np. nie jest przykryta ściółką;
                  ●    nie rosną na niej żadne rośliny, nawet chwasty;
                  ●    zewnętrzna warstwa jest ciągle poddawana działaniu słońca, wiatru, deszczu, czy mrozu;
to warstwa humusu będzie bardzo uboga. Brak materii organicznej sprawia, że bakterie, grzyby i dżdżownice nie mają co rozkładać. Takie miejsce nie nadaje się do uprawy roślin. Na szczęście można odbudować ziemię próchniczą na nowo.

Humus – jak poprawić stan wierzchniej warstwy gleby?

Chcesz mieć humus do roślin? Powstawaniu ziemi próchnicznej sprzyjają:
●    ściółkowanie gleby materią organiczną, np. kompostem, sianem, słomą, liśćmi, korą czy zrębkami – te produkty tworzą na ziemi pewnego rodzaju kołderkę. Chroni ona glebę przed utratą wilgoci i nadmierną ekspozycją na słońce czy mróz. Dzięki temu mikroorganizmy i owady mają odpowiednie warunki do rozkładania szczątków roślin;
●    nawożenie naturalnymi materiami, np. przekompostowanym obornikiem lub dojrzałym kompostem – te produkty stanowią doskonały pokarm dla grzybów, bakterii, dżdżownic i owadów. Gdy zostaną one rozłożone, powstanie bardzo bogaty humus, w którym rośliny znajdą wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju.
Jednak naturalne sposoby przygotowywania ziemi próchniczej zajmują nieco czasu. Zanim materia ulegnie rozkładowi, może minąć nawet rok! Dlatego warto użyć np. humusu ogrodniczego.



Rękawice do prac ogrodowych

Humus do kwiatów i warzyw – jak go używać?

W miejscach, w których chcesz sadzić kwiaty czy uprawiać warzywa, możesz rozłożyć humus ogrodniczy. Jest to specjalne podłoże bogate w próchnicę, które pomaga poprawić żyzność gleby. Jest wilgotne i puszyste, dzięki czemu rośliny mogą swobodnie rozwijać swoje korzenie.

Pamiętaj jednak, że humusu do roślin nie można po prostu rozsypać na nieprzygotowanej grządce czy rabacie. 
Aby użyć ziemi próchniczej:
●    usuń niepożądane rośliny, np. za pomocą wycinaka do chwastów. Ma wydłużony kształt, dzięki czemu można łatwo podważyć całą bryłę korzeniową wybranego okazu i łatwo wyjąć go z ziemi;
●    delikatnie rozpulchnij ziemię pazurkami ogrodniczymi. Mają szeroko rozstawione i ostro zakończone ząbki. Dzięki temu pomagają rozdrobnić duże grudy ziemi, ale nie ingerują głęboko w jej warstwy. To sprawia, że ryzyko uszkodzenia np. dżdżownic, które pracują pod spodem, jest niewielkie;
●    rozsyp humus do kwiatów na całej powierzchni grządki lub rabaty. Postaraj się równomiernie pokryć ziemię, a następnie wymieszaj glebę z próchnicą, np. za pomocą grabek ogrodniczych lub pazurków;
●    jeśli nie spodziewasz się deszczu tego samego lub następnego dnia, podlej ziemię, aby była wilgotna;
●    przykryj całość grubą warstwą ściółki, która zapobiegnie utracie wody i cennych składników mineralnych.

Dzięki temu nie trzeba będzie tak często podlewać, a mikroorganizmy oraz owady rozłożą materię i wzbogacą wierzchnią warstwę ziemi.
Dopiero po takim przygotowaniu grządki lub rabaty możesz sadzić rośliny.

                                                                    Akcesoria - DE LUXE

Zalety humusu do kwiatów i warzyw:

Obecność dobrej jakości humusu jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju roślin. Ma on wiele zalet.
●    Jest lekki i przepuszczalny, więc ziemia dobrze chłonie wodę nawet po bardzo ulewnym deszczu. To sprawia, że w ogrodzie po ulewie nie powstaje „basen”.
●    Dobrze trzyma wilgoć, więc nie trzeba zbyt często podlewać roślin, nawet gdy lato jest bardzo upalne. Dobrej jakości humus chroni również przed nadmiernym wysuszaniem się korzeni roślin w najgorętszym okresie roku.
●    Ziemia próchnicza jest żyzna i zawiera wiele cennych składników, które są łatwo dostępne dla młodych roślin. Dzięki temu sadzonki mają dobre warunki do ukorzeniania się. Ponadto nie wymagają zbyt częstego nawożenia, co pozwala zaoszczędzić na zakupie dodatkowych środków.

Humus w ogrodzie jest bardzo cenny i nie warto się go pozbywać. Wręcz przeciwnie – zrób wszystko, aby było go wokół Ciebie jak najwięcej. Pamiętaj o tym i regularnie o niego dbaj!

Powrót
 


Skontaktuj się z nami

pracujemy:
pn.-pt.
08:00-16:00


adres:
BRADAS Group  Sp. z o.o.
ul. Marii Konopnickiej 5

46-300 Olesno


email:
bradas@bradas.pl


telefon: 
tel. +(48)34/359-74-66
fax. +(48)34/350-54-75

Trwa generowanie cennika, proszę czekać